Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Zahraničie (vydanie z 13. 6. 2007) | Menšiny v Maďarsku zanikajú

Maďarský menšinový ombudsman Jenő Kaltenbach včera kritizoval Maďarsko pre jeho politiku voči menšinám na vlastnom území. Kaltenbach odchádza z postu ombudsmana po 12 rokoch. Ako jeho nástupcu v pondelok zvolili Ernőa Kállaiho.

Kaltenbach napríklad kritizuje menšinový zákon, podľa ktorej sa volieb do samospráv môžu zúčastniť iba tí, čo sa zapíšu na menšinové voličské zoznamy. Nikto však nekontroluje, či naozaj k menšine patria. „To je štátom legitimovaný podvod,“ tvrdí Kaltenbach.

Menšiny majú v Maďarsku samosprávy, ktoré by im mali zaisťovať školskú a kultúrnu autonómiu. Tá však často funguje formálne. Nie je zaistené ani zastúpenie menšín v parlamente, ktoré predpokladá ústava.

Politikov podľa Kaltenbacha zaujíma jediná domáca menšina, Rómovia. Ani tí však pre snahu riešiť ich situáciu, ale preto, lebo sa stali politickým činiteľom a chcú získať ich hlasy.

Stĺpček Petra Schutza
Asimilácia

Vôbec najvýraznejším prejavom starosti o menšiny v Maďarsku je existencia úradu ombudsmana pre národnostné a etnické práva. Výroky pri príležitosti striedania na tomto poste sa dajú preložiť len tak, že pridaná hodnota je nula.

Zhoda bývalého i nového ombudsmana, že pokrok

v riešení menšinovej problematiky brzdí „nedostatok politickej vôle“, je zaiste oprávnená v otázke volebného zákona, kde parlamentnému zastúpeniu etník a národností bránia partajné egoiz­my. Pravdivý je aj postreh, že politici v Budapešti nevenujú vlastným menšinám zlomok tej pozornosti, čo Maďarom za hranicami.

Veľká otázka je, či plazivej asimilácii, ktorú odstupujúci Jenő Kaltenbach i nastupujúci Ernő Kállai kritizujú, môžu politici vôbec efektívne brániť. To, čomu by nemali prekážať, a treba priznať, že sa ani nesnažia, je starosť slovenskej, srbskej či rumunskej vlády o vlastných rodákov. Skutočný problém, viac sociálny ako národnostný, je početná menšina rómska. Nie je isté, či kultúrne autonómie, ktoré chce Ernő Kállai ako svoju prioritu presadzovať, je to správne riešenie.

streda 13. 6. 2007 | (pm)
© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ