Polepšili si murári a výskumníci

Za minulé tri roky sa priemerné mzdyv hospodárstve zväčšili aj po očistení od inflácieo 5,8 percenta.

BRATISLAVA. Pozitívne čísla o raste platov nič nemenia na pocite mnohých zamestnancov, že ich plat sa vyvíja inak. Dôvodom nemusí byť to, že nespokojných počuť vždy viac, ani rozdiely v regiónoch. Že priemer je len štatistickou veličinou, ukazuje aj podrobnejší pohľad na vývoj miezd v jednotlivých profesiách.

SME požiadalo spoločnosť Trexima, aby uviedla profesie a odvetvia, v ktorých sa v minulých troch rokoch menili mzdy najviac.

Rekordérmi v raste sú zamestnanci obsluhujúci zariadenia na spracovanie dreva v papierenskom priemysle. Od konca roku 2003 do konca minulého roku sa im zvýšila hrubá mzda aj po očistení od inflácie o 60 percent. Nejde o štatistickú chybu, výskumníci majú o tejto profesii údaje z desiatich firiem zo vzorky 175 zamestnancov. Ak sa však títo ľudia pozrú na celoslovenský priemer, jasať nebudú. V poslednom kvartáli roka 2003 zarábali len 8750 a aj zvýšenie na vyše 16-tisíc korún je pod úrovňou celoslovenského priemeru (19 766­ korún).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyhrali však výskumníci

Počas minulých troch rokov dosiahli najväčší rast platu v absolútnych číslach „vedúci zamestnanci výskumných a vývojových útvarov“. Ich hrubá mesačná mzda sa za tri roky zvýšila o 25 500 korún na 62 228 korún. Reálne tak v hrubom zarábajú o 47 percent viac ako na konci roka 2003.

Spomedzi robotníckych profesií si minulé tri roky najviac polepšili „stavební pokrývači“. Ich hrubá mzda očistená o infláciu vzrástla o 44 percent, keď minulý rok dosiahla 19 120 korún. Zvyšovať mzdu sa im darilo nadpriemerne aj v porovnaní s ich sektorom – stavebníctvom. V ňom za tri roky narástli reálne platy o 17 percent.

„Nárasty na jednej strane súvisia s rozvojom samotných odvetví, ako je energetika, stavebníctvo a informačné technológie, na druhej strane to môže byť odrazom nedostatku pracovných síl a snahy zamestnávateľov udržať si zamestnancov,“ hovorí analýza Treximy pre ministerstvo práce. Napríklad vedúcim zamestnancom výpočtových útvarov, ktorí sa rátajú do IT, vzrástli platy reálne o 42 percent. Vlani zarábali priemerne 62 780 korún. Slušne rástli platy aj telefonistom. Vysvetlenie je prozaické – call centrá pre slovenských zákazníkov sa stali štandardom, cez telefón sa už zo Slovenska obsluhujú často aj klienti v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Za trojročné obdobie boli firmy k telefonistom štedrejšie „reálne“ o 34 percent. Ich platy aj tak skončili pod priemerom – na úrovni 16 261 korún.

Najhoršie dopadli „riadiaci letovej prevádzky“. Ich priemerná mzda bola na konci minulého roka vysoko nadpriemerných (takmer štyrikrát viac ako priemer) 74 593 korún. Problém je v tom, že tri roky predtým to bolo viac aj v nominálnom vyjadrení. Mzda klesla o približne 15–tisíc korún, inflácia ešte „dopomohla“, a tak bol reálny pokles až 28 percent.

Zdanlivo stagnovali opatrovateľky či sestry pre psychiatrickú starostlivosť. Reálne však ochudobneli o 16 či 17 percent. Podľa prieskumu to súvisí s nízkymi zárobkami v celom odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci.

Poisťovacím agentom klesli zárobky o 1900 korún, pohoršili si aj ľudia, ktorí v obchode predvádzajú tovar či figuranti v zememeračstve. „To súvisí aj s úrovňou dosahovanej kvalifikácie v tejto skupine zamestnaní,“ vyplýva z prieskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Verejná správa sa doťahuje

Z hľadiska celých odvetví zaznamenal reálny rast nad 15 percent obchod, služby ako hotely a reštaurácie, reality, energetika, stavebníctvo, ale aj verejná správa. „Najvyšší nárast vo verejnej správe a obrane zrejme súvisí so snahou priblížiť zárobky v nepodnikateľskej sfére k podnikateľským zárobkom vzhľadom na nízku úroveň miezd v roku 2003.“

Na rovnakej reálnej úrovni ostali „ostatné spoločenské a sociálne služby“, čo podľa prieskumu súvisí so skladbou firiem v tomto odvetví. Nachádzajú sa tam hlavne organizácie do 20 zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu