Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Kultúra (vydanie z 22. 3. 2007) | Bodujeme predčasne v Cenách Alfréda Radoka

Na českých doskách
Bodujeme predčasne v Cenách Alfréda Radoka

Na internetových stránkach časopisu Svět a divadlo boli predčasne zverejnené výsledky ankety kritikov za rok 2006, na základe ktorých sa v Česku udeľujú Ceny Alfréda Radoka. Slovenský dramatik a režisér Roman Olekšák sa tak ne­chtiac dozvedel, že v kategórii Dramatická súťaž obsadila jeho divadelná hra Mesto v protismere tretie miesto po neudelenom prvom mieste a po hre Niekur Kateřiny Rudčenkovej, ktorá získala druhé miesto.

„Mrzí ma, že to so zverejňovaním nevyšlo dobre, správu som sa dozvedel z nečakaného zdroja,“ hovorí. „Z ocenenia však mám radosť. Už to, že moja hra sa ocitla medzi siedmimi finálovými v takejto prestížnej súťaži, je veľký úspech. Zvažoval som, či hru pošlem, lebo som na ňu mal dosť rozporné reakcie. Názory ľudí, ktorých si vážim, ma presvedčili, aby som to skúsil.“

Predčasne zverejnené výsledky odhalil český denník Mladá fronta Dnes, a tak sa Nadačný fond Cien Alfréda Radoka dodatočne rozhodol oficiálne zverejniť víťazov všetkých kategórií. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa bude vysielať z pražského Divadla v Dlouhé 31. marca v priamom prenose Českej televízie.

Najlepšou inscenáciou roka sa stala La clemenza di Tito W. A Mozarta v réžii Karla Ernsta Herrmanna v pražskom Národnom divadle. Za úlohu Sesto v tejto inscenácii získala titul najlepší ženský herecký výkon Kate Aldrichová. Držiteľom titulu mužský herecký výkon je Martin Finger za úlohu Svetoná­pravcu v rovnomennej hre Thomasa Bernharda v réžii Dušana D. Pařízka v pražskom Divadle komedie.

Najlepším divadlom sa stalo pražské Dejvické divadlo, najlepšou českou hrou je Má vlast Ivy Klestilovej. Cenu za scénografiu si odnesie Karl Ernst Hermann za La demenza di Tito, autorom najlepšej hudby v hre Amfitryon Heinricha von Kleista v naštudovaní Mestského divadla Brno je Vladimír Franz. Cenu Talent roka prevezme Ivana Uhlířová.

Počas priameho prenosu z odovzdávania cien sa bude udeľovať Cena Českého rozhlasu pre jeden zo zúčastnených dramatických textov, a Cena divákov, ktorú udeľuje Česká televízia za najlepšiu inscenáciu na základe diváckych esemesiak. Vyberať sa bude z inscenácií divadiel, ktoré sa prebojovali do finále: zlínske divadlo so Smrťou Hippodamie v réžii J. A. Pitínskeho (Fibich/Vrchlický), pražské Divadlo v Dlouhé s inscenáciami Standa má problém etc. autorky Ivy Klestilovej v réžii Karla Krála a Maškaráda (Pratchett - Briggs) v réžii Hany Burešovej, Mestské divadlo Brno s Mittererovou Jamou levovou v réžii Stanislava Mošu a Národné divadlo Brno s Baladami Zuzany Lapčíkovej a Hany Litterovej, ktorá predstavenie aj režírovala.

štvrtok 22. 3. 2007 | (ea)
© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ