Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | S-zdravie (vydanie z 13. 2. 2007) | ŠKRIABE VÁS V KRKU?

Bolesti hrdla sú najčastejším prejavov zápalu sliznice

nosohltana, hltana,

podnebných oblúkov

a mandlí. Príčinou ochorení môže byť bakteriálna alebo vírusová infekcia.

Bakteriálny zápal hltana je najčastejšie spôsobený streptokokmi, pneumokokmi, stafylokokmi alebo hemofilovou infekciou. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou od chorých ľudí. K najčastejším prejavom patrí vysoká teplota s triaškou, bolesti hrdla, ktoré pri prehĺtaní vystreľujú do uší a často zisťujeme zväčšené a bolestivé krčné lymfatické uzliny. Pri podozrení na bakteriálny zápal hltana by mal byť urobený výter z hrdla za účelom určenia typu bakteriálnej infekcie a jeho citlivosti na antibiotiká. Stále platí zásada, že bakteriálne infekcie spôsobené beta-hemolytickým Streptokokom zo skupiny A je nutné liečiť antibiotikami, aby sme sa vyhli komplikáciám

z možného postihnutia srdca, kĺbov a obličiek.

Vírusový zápal hltana vyvoláva najčastejšie chlad (prechladnutie, prievan, vypitie studeného nápoja), ktorý vedie k aktivácii vírusovej infekcie a rozvoju príznakov ochorenia. Pacient môže mať zvýšenú teplotu, sťažuje sa na pálenie hrdla, škrabanie a bolestivé prehĺtanie. Pri vyšetrení pozorujeme začervenanie a prekrvenie sliznice nosohltana. Antibiotiká na vírusy neúčinkujú, preto ich v tomto prípade nepodávame, a mali by sa použiť len v prípade bakteriálnych komplikácií.

Bolesti hrdla môžu vznikať aj z nadmernej záťaže hlasiviek. Športoví fanúšikovia dobre vedia, o čom hovorím, keď sa zo zápasu svojho obľúbeného tímu vrátia zachrípnutí, s pocitom škriabania v hrdle. Podobným problémom môžu trpieť aj učitelia, speváci a všetci tí, ktorí musia viac rozprávať a namáhať svoje hlasivky.

Na bolesti hrdla rôzneho pôvodu sa osvedčili homeopatické lieky. Účinkujú rýchlo a pri ich včasnom podaní sa dokáže zastaviť rozvoj ochorenia. Ak si zápal hrdla vyžaduje antibiotickú liečbu, môžu sa podávať spolu s nimi, pretože majú inú úroveň pôsobenia.

Homeopatia je prírodná liečebná metóda, ktorá cielene reguluje a stimuluje prirodzené obranné mechanizmy organizmu. Lieky sú vyrábané z prírodných látok špecifickým postupom, ktorý im zaručuje účinnosť, bezpečnosť a vhodnosť pre všetkých. Tým, že sa používajú minimálne koncentrácie pôsobiacej látky, homeopatické lieky nemajú nežiaduce účinky, nevzniká na ne závislosť

a dajú sa použiť u všetkých vekových skupín od novorodencov, kojencov, dospelých až po senilný vek. Ich veľkou výhodou je bezpečné používanie aj v tehotenstve, kedy sa veľká väčšina liekov nesmie používať.

Homeopatiou sa dá liečiť 70-80% akútnych a chronických ochorení (infekcie dýchacích ciest, tráviace ťažkosti, kožné ochorenia, gynekologické problémy, bolesti rôzneho druhu, hemoroidy, kŕčové žily, stresové situácie, únava, komplikácie po očkovaní atď.). Niektoré z homeopatických liekov vykazujú aj dobrý preventívny účinok hlavne v prevencii chrípky a vírusových infekcií horných dýchacích ciest. Homeopatický liek vyrovnáva narušenú homeostázu organizmu a svojim celkovým pôsobením postupne znižuje náchylnosť a vnímavosť pacienta na ochorenia, ktorými trpel.

HOMÉOGENE 9

* pálenie a škriabanie v krku

* bolestivé prehĺtanie

* zdurená sliznica nosohltana

* zápal mandlí

Výhody:

* rýchly a spoľahlivý účinok

* pri včasnom užívaní zabráni vzniku závažnejších

bakteriálnych ochorení

Dávkovanie: 1 tabletu každú hodinu nechať voľne

rozpustiť v ústach. So zlepšením predlžovať interval podávania.

HOMEOVOX

* zachrípnutie a bolesť hrdla

* z chladu (vietor, nápoj, zmrzlina)

* následkom infekcie (vírusy, baktérie)

* z preťaženia hlasiviek

* strata hlasu

* suchosť a škriabanie v hrdle

Výhody:

* rýchly a spoľahlivý účinok

* možnosť prevencie proti zachrípnutiu

Dávkovanie: 2 tablety každú hodinu nechať voľne

rozpustiť v ústach. So zlepšením predlžovať interval podávania.

STODAL

- suchý a vlhký kašeľ

* laryngitídy, tracheitídy, bronchitídy

* dva účinky v jednom lieku - tlmí suchý kašeľ a podporuje vykašliavanie hlienov pri vlhkom kašli!

* 100 percentný prírodný liek

* vo forme sirupu aj granúl

Dávkovanie-sirup: 1-2 kávové lyžičky 3-5x denne granuly: 5 granúl každú hodinu nechať voľne rozpustiť v ústach

So zlepšením predlžovať interval podávania.

MUDr. JANA MRÁZOVÁ

utorok 13. 2. 2007
© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ