SME

Zväz židovských obcí vytkol Sokolovi, že obhajoval vojnový štát

Tvrdenie arcibiskupa Jána Sokola, že obdobie totalitného Slovenského štátu bolo obdobím blahobytu, kritizujú predstavitelia Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít ...

Arcibiskup Ján Sokol (vľavo) sa 12. októbra v Bratislave zúčastnil prezentácie knihy slovenského historika Milana Ďuricu (vpravo) - Jozef Tiso 1887-1947 Životopisný profil. Ďurica v nej vykresľuje prezidenta slovenského vojnového štátu ako úprimného kresťArcibiskup Ján Sokol (vľavo) sa 12. októbra v Bratislave zúčastnil prezentácie knihy slovenského historika Milana Ďuricu (vpravo) - Jozef Tiso 1887-1947 Životopisný profil. Ďurica v nej vykresľuje prezidenta slovenského vojnového štátu ako úprimného kresť (Zdroj: ČTK/Koller Jan)

Tvrdenie arcibiskupa Jána Sokola, že obdobie totalitného Slovenského štátu bolo obdobím blahobytu, kritizujú predstavitelia Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít (RMORK) aj Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Arcibiskup Ján Sokol podľa Ústredného zväzu židovských náboženských urazil obete holokaustu. Zväz tak dnes reagoval na rozhovor Sokola pre spravodajskú televíziu TA3, v ktorom sa hlava bratislavsko-trnavskej arcidiecézy pochvalne vyslovila o pomeroch v pronacistickom Slovenskom štáte. Sokol následne potvrdil, že si za svojimi výrokmi stojí.

SkryťVypnúť reklamu

Arcibiskup v rozhovore o vojnovom období 1939 až 1945 hovoril ako o rokoch blahobytu. Zväz sa ohradil voči tomu, že sa nezmienil o osude viac ako 70.000 slovenských židov, ktoré nechal štát ako spojenec hitlerovského Nemecka deportovať do vyhladzovacích koncentračných táborov. Hovorca arcibiskupského úradu Tibor Hajdu na kritiku reagoval, že Sokol zásadne odmieta a dištancuje sa od akejkoľvek nespravodlivosti a porušovania ľudských práv, ktoré sa dialo v období existencie vojnovej Slovenskej republiky.

"Pre nás, obete preživšie holokaust, je takéto zavádzajúce hodnotenie totalitného Slovenského štátu neprijateľné. Najmä nás uráža nekritický obdiv pána arcibiskupa k tomuto rasistickému stavovskému štátu," uviedol zväz vo vyhlásení, ktoré poskytol ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

Zväz označil Sokola za zástancu ultrakonzervatívneho smerovania katolíckej cirkvi. Svojimi postojmi vraj brzdí zblíženie s ostatnými cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Pripomenul, že Slovenský štát viedol katolícky kňaz Jozef Tiso.

"Ja si vážim pána prezidenta Tisu a veľmi vážim, lebo sa pamätám ako dieťa. My sme boli veľmi chudobní, a keď on bol, sme boli teda na úrovni," povedal Sokol v rozhovore, ktorý TA3 odvysielala 27. decembra. Podľa arcibiskupa ľudia, ktorí sa prisťahovali z území zabratých Maďarskom, považovali vtedajšie pomery za blahobyt.

"Pán arcibiskup vyjadril svoj súkromný názor. A za týmto súkromným názorom si stojí," povedal ČTK skôr hovorca arcibiskupského úradu. "S poľutovaním konštatujeme, že sa objavujú pokusy zo strany niektorých subjektov o negatívnu interpretáciu slov a postojov pána arcibiskupa," reagoval neskôr Hajdu na vyhlásenie židovského zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Richter z RMORK sa v otvorenom liste Sokola pýta, či obdobím blahobytu myslí čas, keď mali Rómovia zákaz cestovať verejnými prostriedkami, nesmeli vstupovať do verejných parkov ani budov a mnohých obchodov, zároveň mali vyhradený čas na vstup do viacerých miest či obcí. V tom čase totiž boli zavedené viaceré zákony či nariadenia, ktoré obmedzovali rómske obyvateľstvo. Richter poukazuje i na vznik pracovných táborov pre Rómov bez pracovného pomeru či zaisťovacieho tábora v Dubnici nad Váhom pre celé rómske rodiny, z ktorého boli neskôr rómski občania deportovaní do pracovných a vyhladzovacích táborov Tretej ríše.

Slová arcibiskupa o blahobyte počas Slovenského štátu spochybnil v otvorenom liste predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter. Oponoval, že v tomto období Rómovia mali napríklad zakázané cestovať verejnými prostriedkami, vstupovať do verejných budov a celé rómske osady boli násilne premiestňované. Pripomenul tiež vznik pracovných táborov pre Rómov bez pracovného pomeru. "Pracovný tábor v Dubnici nad Váhom sa v roku 1943 stáva zaisťovacím táborom pre celé rómske rodiny, vrátane žien a deti. Práve z tohto tábora boli rómski občania prvého Slovenského štátu deportovaní do pracovných a vyhladzovacích táborov Tretej ríše," píše ďalej v liste Richter.

SkryťVypnúť reklamu

Sokola už v minulosti kritizovali za zhovievavý postoj k Slovenskému štátu. Zväz dnes opäť pripomenul, že sa vlani zúčastnil na predstavení knihy kontroverzného historika Milana Ďuricu o Tisovi. V minulosti tiež médiá špekulovali o možnej spolupráci Sokola s komunistickou Štátnou bezpečnosťou alebo o jeho dopravných nehodách.

aktualizované 23:00

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 763
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 671
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 028
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu