Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Kultúra (vydanie z 8. 12. 2006) | Slovenské knihy na internete

Projekt Zlatý fond denníka SME ponúka zatiaľ prvých stodvadsať diel našej literárnej klasiky
Slovenské knihy na internete

Na internete si už možno stiahnuť prvých 120 diel slovenskej literatúry. Umiestnil ich tam Zlatý fond denníka SME, projekt Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied a nášho denníka. Cieľom je digitalizácia najkľúčovejších diel slovenskej literatúry a ich postupné uverejňovanie na internete.

Diela sú dostupné na adrese http://zlatyfond.sme.sk zoradené podľa mena i podľa literárneho obdobia. Možno ich čítať z internetu, stiahnuť do počítača, vytlačiť alebo nimi naplniť akékoľvek zariadenie slúžiace na čítanie dokumentov.

Digitalizujú sa najmä diela nežijúcich autorov v súlade s platným autorským zákonom. Ide najmä o literatúru 19. a začiatku 20. storočia. Na niektoré mladšie diela sa projekt snaží získať povolenie od autorov alebo ich dedičov.

V databáze nechýbajú najznámejšie diela slovenskej literatúry - Slávy dcéra, Marína, Detvan, Hájnikova žena, Mor ho!, Dom v stráni, Reštavrácia, Prostonárodné slovenské povesti Pavla Dobšinského a ďalšie. Postupne budú za pomoci dobrovoľníkov pribúdať aj ostatné kľúčové diela.

O elektronických knihách ako vhodnej alternatíve ku klasickým papierovým vydaniam sa v poslednom období hovorí čoraz častejšie.

Za väčšinu takýchto kníh totiž netreba platiť, sú dostupné odkiaľkoľvek – stačí sa dostať k počítaču pripojenému na internet. Jednu knihu si naraz môžu stiahnuť tisícky ľudí, nikdy ju však nikomu nemusia vracať. Ak vám prekáža čítanie z monitora, väčšina z nich sa dá jednoducho vytlačiť na papier.

Digitalizácia je aj záchranou tých kníh, ktoré sa už desaťročia nevydávajú. Takéto sa už nedajú kúpiť v kníhkupectve, v knižnici sú na ne často dlhé čakacie lehoty. To sa týka často aj tých kníh, ktoré sú súčasťou mimočítankovej literatúry študentov základných a stredných škôl.

Zlatý fond denníka SME chce prispieť k popularizácii literatúry tým, že v spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied postupne pripravuje komplexnú internetovú encyklopédiu slovenskej literatúry.

Na jednom mieste tak čitateľ nájde okrem plného diela aj všetky informácie o autorovi, jeho fotografie, dobové maľby či iný dostupný archívny materiál.

piatok 8. 12. 2006 | TOMÁŠ ULEJ
© 2006 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok

Oskar Čepan: Realisti – koláž (výrez).

Oskar Čepan: Realisti – koláž (výrez).

Foto: ILUSTRAČNÉ FOTO – (c) MEMORIA.SK

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ