Do komunálnych volieb idú dve strany zelených

BRATISLAVA - O podporu voličov sa v decembrových komunálnych voľbách budú uchádzať aj dve strany zelených - Strana zelených (SZ) a Strana zelených Slovenska (SZS).

FOTO

BRATISLAVA - O podporu voličov sa v decembrových komunálnych voľbách budú uchádzať aj dve strany zelených - Strana zelených (SZ) a Strana zelených Slovenska (SZS). Viacerí ekologickí aktivisti idú do volieb na kandidátke Nezávislého fóra alebo ako nezávislí.

Podľa bývalého parlamentného poslanca a známeho ekológa Mikuláša Hubu sú obe jestvujúce strany zelených nedôveryhodné a žijú len z toho, že si ich verejnosť mýli s aktivistami občianskych ochranárskych združení. Podobný názor má aj ochranárka Ľubica Trubíniová, ktorá kandiduje do mestského zastupiteľstva v Bratislave na kandidátke Nezávislého fóra. "Ich politika bola nevýrazná, nedokázali sa profilovať ani pri takých udalostiach, ako boli záplavy alebo kalamita v Tatrách," hovorí.

Sociológ Martin Bútora si však myslí, že zelená politika má šancu uspieť aj na Slovensku. "Slovensko zažíva mimoriadny ekonomický rozvoj, čo znamená aj množstvo výstavby a s tým súvisiacich problémov, na ktoré bežné strany nedokážu dostatočne reagovať". Podľa neho môžu zelení uspieť, ak dokážu spojiť sily a pritiahnuť osobnosti z mimovládneho sektora.

Podľa Hubu má šancu uspieť iba "aktívna, zásadová a zmysluplná strana zeleného typu, ktorá by vzišla z prostredia občianskych aktivistov".

Zelené strany idú proti sebe

Kým v Česku sa v posledných voľbách zelení stali parlamentnou stranou a zelení sú aj v parlamentoch väčšiny krajín západnej Európy, slovenskí zelení sú v kríze. Podľa októbrového prieskumu verejnej mienky agentúry MVK by Stranu zelených volilo 0,9 percenta, druhá zelená strana sa v prieskumoch zatiaľ neobjavila.

Obe slovenské zelené strany napriek minimálnej podpore voličov kandidujú v mnohých mestách v proti sebe stojacich koalíciách. V bratislavskom Starom Meste tak napríklad Strana zelených podporuje primátorského kandidáta SDKÚ Andreja Petreka, Strana zelených Slovenska chce, aby primátorom zostal podpredseda KDH Peter Čiernik. V Michalovciach podporujú jedni zelení nominanta KDH Jozefa Bobíka, druhí zas chcú za primátora poslanca parlamentu za SDKÚ Martina Pada.

Strana zelených, ktorá vznikla ako prvá ponovembrová strana ešte v roku 1989, sa začala štiepiť po vlaňajšom zjazde, ktorý vtedajšie vedenie označilo za zmanipulovaný. Dovtedajší predseda Jozef Pokorný s časťou delegátov na protest snem opustil a o niekoľko mesiacov si založil novú stranu. Nové vedenie zelených Pokorného obvinilo zo snahy zlikvidovať stranu a podalo na neho trestné oznámenie.

Obe chcú do parlamentu

Parlamentné ambície však majú aj obe jestvujúce strany. Podpredseda SZ Martin Jóna očakáva vstup zelených do slovenského parlamentu najneskôr do ôsmich rokov. Podpredseda SZS Pavol Kormúth chce tiež zelených doviesť do parlamentu, "i keď bez spájania síl to asi nepôjde". Súčasnému vedeniu konkurenčnej strany však nedôveruje.

Strana zelených šla do posledných parlamentných volieb na kandidátke SF.

História zelených

* V roku 1989 vznikla federálna Strana zelených, vo federálnom parlamente ju zastupovali 3 kooptovaní poslanci.

* Vo voľbách do SNR v júni 1990 Strana zelených získala 6 mandátov.

* V roku 1991 sa Strana zelených na Slovensku odčlenila od federálnej Strany zelených.

* Vo voľbách 1992 kandidovali do SNR dve strany zelených - Strana zelených na Slovensku (SZS) a federálna Strana zelených. Obe neúspešne.

* V roku 1994 kandidovala SZS v štvorkoalícii Spoločná voľba, mala 2 poslancov.

* V roku 1994 vznikla národne orientovaná Strana zelenej alternatívy, vytvorila volebnú koalíciu s HZDS. Poslankyňou sa stala Zora Lazarová.

* V roku 1998 do parlamentu SZS kandidovala v päťkoalícii SDK, poslancami sa stali: Pavol Prokopovič, Anton Juriš, Ladislav Ambróš a Ján Rusnák. Štátnou tajomníčkou rezortu životného prostredia sa stala Zdenka Tóthová.

* V roku 2002 kandidovala SZS samostatne a neúspešne.

* V roku 2006 kandidovali členovia SZS na kandidátke SF, do parlamentu sa nedostali.

* V roku 2005 nastal v strane rozkol. Predseda Jozef Pokorný na protest opustil údajne zmanipulovaný snem. Novým predsedom sa stal Pavel Petrík, v roku 2006 Strana zelených na Slovensku mení názov na Strana zelených (SZ).

* V auguste 2006 vznikla nová Strana zelenej alternatívy (SZA), ktorú založil Pokorný. V septembri 2006 strana zmenila názov na Stranu zelených Slovenska (SZS), predsedom sa stal Martin Čulen.

* Do komunálnych volieb 2006 idú v rôznych koalíciách obe strany zelených.

Volebné výsledky zelených strán v niektorých krajinách Európy

Krajina Rok Podiel
volieb hlasov
Luxembursko 2004 11,6 %
Rakúsko 2006 11,05 %
Nemecko 2005 8,1 %
Česká republika 2006 6,3 %
Švédsko 2006 5,2 %
Holandsko 2003 5,1 %
Francúzsko 2002 4,4 %
Taliansko 2006 2,1 %
Slovinsko 2004 2,1 %
Poľsko 2005 0,2 %
Slovensko 2006 3,5 %

Zelení boli na kandidátke SF SZ október 2006 0,9 %

(v prieskume MVK)

Jedna z najznámejších predstaviteľov ochranárskych združení na Slovensku Ľubica Trubíniová (na snímke vľavo) hádže hrach na stenu magistrátu Bratislavy. Ochranári zorganizovali túto formu protestu pred schvaľovaním nového územného plánu mesta. Turbíniová kandiduje do mestského zastupiteľstva v Bratislave na kandidátke Nezávislého fóra. Politika oboch zel ených strán je podľa nej nevýrazná. FOTO - SITA

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 224
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 733
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 948
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 481
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 567
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 337
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 626
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu