Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Spravodajstvo (vydanie z 19. 7. 2006) | Smer vyšle do vlády 8 poslancov

Šéfovia SNS a HZDS sú s rozdelením spokojní. Šéfom SIS by údajne mohol byť Jaromír Čižnár
Smer vyšle do vlády 8 poslancov

Novým štátnym tajomníkom v rezorte výstavby sa stane Martin Glváč zo Smeru. Bývalý podnikateľ sa dnes súdi s exministrom spravodlivosti Lipšicom, ktorý o ňom povedal, že sa stýkal s predstaviteľom podsvetia. ARCHÍVNE FOTO - SITA

BRATISLAVA - Miesta štátnych tajomníkov si koalícia rozdelila hladko, hoci po určení miest členov vlády, HZDS a SNS tvrdili, že Smer im vykompenzuje počet kresiel vo vláde štátnymi tajomníkmi. Včera ani šéf SNS Ján Slota a šéf HZDS Vladimír Mečiar nenaznačili, že by chceli viac miest.

Štátnymi tajomníkmi zo Smeru sa stanú ôsmi súčasní poslanci parlamentu.

Medzi nominantmi HZDS na post štátnych tajomníkov nie je ani jeden poslanec parlamentu. SNS by mala nominovať jedného poslanca Dušana Švantnera do rezortu dopravy.

Vláda však dnes podľa šéfa HZDS Vladimíra Mečiara nevymenuje všetkých štátnych tajomníkov. Niektorí sa zrejme ujmú funkcií až v septembri.

V prípade, že boli doteraz poslancami, tak náhradníci za nich budú v jeseni nastupovať podľa nového mechanizmu. Ešte v auguste totiž parlament prerokuje v prvom čítaní novelu volebného zákona, podľa ktorého by náhradníci nenastupovali podľa poradia na volebnej kandidátke, ale podľa rozhodnutia straníckej centrály.

Vplyv štátnych tajomníkov na dianie v rezorte môže byť niekedy takmer nulový. Deje sa to zvlášť v prípadoch, keď sa nezhodnú s ministrom.

"Môže sa stať, že mu zostane len auto so šoférom a žiadne právomoci," povedal SME jeden z bývalých ministrov. Minister sa skôr vzdá niektorých svojich právomoci na politicky jednofarebnom ministerstve.

Vláda by mala dnes rozhodnúť aj o odvolaní súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ladislava Pittnera.

Premiér a šéf Smeru Robert Fico odmietol včera povedať meno nového šéfa SIS.

V kuloároch sa stále hovorilo o bratislavskom krajskom prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. Ten to vraj najprv odmietol, ale napokon ho Fico presvedčil.

Čižnár je Ficov spolužiak z právnickej fakulty, končili spolu rovnako v roku 1986.

Odchádzajúci riaditeľ Ladislav Pittner nechcel poskytnúť žiadne vyjadrenie. Podľa hovorcu SIS Vladimíra Šimka pri tom zrejme zostane aj po odvolaní.

(sp)

streda 19. 7. 2006
© 2006 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ