Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Spravodajstvo (vydanie z 20. 3. 2002) | Tragédia na hranici: traja zastrelení

BRATISLAVA, SOBRANCE – Včera poobede zomreli po prestrelke pri ukrajinskej hranici neďaleko obce Koromľa traja ľudia. Je to najtragickejšia udalosť za posledných dvanásť rokov na niektorej z hraníc štátov strednej Európy. Ukrajinská hranica so Slovenskom patrí v poslednom čase k najsledovanejším a na hrozbu nelegálnej migrácie cez túto hranicu už dlhšie upozorňuje Európska únia.

Mŕtvi sú šéf obvodného oddelenia v Petrovciach 48-ročný Ján Palo, otec troch detí, a 21-ročný vojak základnej služby Ján Mandičák. Zastrelil ich po rusky hovoriaci cudzinec, zrejme prevádzač. Toho po polhodinovej naháňačke zastrelili naši policajti.

Čo sa stalo? Cudzinec sa pohyboval v blízkosti štátnej hranice. „Svedkovia na to upozornili hliadku, ktorá tam išla,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Jozef Sitár. Podplukovník Palo spolu s dvoma vojakmi ho naložili do policajného auta Lada. Zrejme si nevšimli, že má pri sebe zbraň.

V aute po nich začal cudzinec strieľať. Najprv postrelil 20-ročného vojaka základnej služby Jána Neupauera, ktorý sedel vedľa neho. Podplukovníkovi Palovi a vojakovi Mandičákovi, ktorí sedeli vpredu, strelil zozadu do hlavy. Potom ich odvliekol do kríkov, kde zomreli. Neupauer, ktorý prežil, privolal pomoc.

Vrah zatiaľ utekal v policajnom aute. Po polhodine ho policajti dobehli. Keď nereagoval na výzvy, aby sa vzdal, zastrelili ho.

Pri prestrelke sa poranil ďalší policajt. „Nie je to nič vážne,“ povedal doktor Džavan. Sestra na traumatológii nám neskôr potvrdila, že šlo o guľku v predlaktí a už ju vybrali.

Zranený vojak je v michalovskej nemocnici vo vážnom stave. Lekár Ján Džavan nám včera večer potvrdil, že jeho stav je stabilizovaný a nie je v ohrození života: „Má dvojnásobný prestrel mäkkých častí krku. Bol operovaný.“ Džavan predpokladá, že zajtra bude môcť vypovedať.

O udalosti okamžite informoval minister vnútra Ivan Šimko. Vyjadril sústrasť rodinám mŕtveho policajta a vojaka. Pripojil sa k nemu aj minister obrany Jozef Stank a náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. Na miesto okamžite letel vrtuľníkom šéf hraničnej a cudzineckej polície Miroslav Samek.

Páchateľ pri sebe nemal doklady. Večer polícia jeho totožnosť nepoznala, ale predpokladá, že išlo o prevádzača.

streda 20. 3. 2002 | MONIKA ŽEMLOVÁ
© 2002 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Hlavné správy

AKTUALIZOVANÉ 23:15

Slovenky vypadli zo svetovej skupiny Pohára federácie, Čepelová opäť zlyhala v závere

Naše tenistky prehrali v Kanade 1:3. Tréner Lipták: Všetko si to musím nechať prejsť hlavou.

PÍŠE EDWARD LUCAS

Spoplatnený obsahBude tretia svetová?

Ak si predsa len vyberieme odpor, budeme riskovať desivú vojenskú eskaláciu.

TV.SME.SK

Viete, čo je kauči? Vajnorské ženy ho lepia na vajcia

Vo Vajnorskom okrášľovacom spolku sa vo veľkom pripravujú na Veľkú noc. Ženy zdobia vajíčka starou vajnorskou metódou.

OBJEKTÍV

Pozrite si, ako štartujú súkromníci do vesmíru

Veľkonočná zásobovacia misia SpaceX nesie na vesmírnu stanicu zásoby. Pre problémy štart odkladali.

< predchádzajúci článok
nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ