Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Spravodajstvo (vydanie z 24. 2. 2006) | Slovenské salámy a klobásy budú drahšie, ale majú byť aj lepšie

Slovenské salámy a klobásy budú drahšie, ale majú byť aj lepšie

Klobásy a salámy majú byť podľa spracovateľov mäsa drahšie preto, aby mohli byť lepšie. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Špekáčiky, Bratislavské párky, Spišské párky, ale aj Liptovská saláma, šunková saláma či Bratislavská saláma budú od marca stáť viac. Výrobcovia budú totiž od nasledujúceho mesiaca prenášať do cien nové pravidlá kvality mäsových výrobkov.

Ako informoval šéf Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Viliam Pohly, spolu ide o 11 druhov mäkkých mäsových výrobkov a 14 druhov trvanlivých mäsových výrobkov. Tieto výrobky budú od 1. marca vyrábať podľa pôvodných tradičných receptúr, ale s vyšším presne stanoveným podielom mäsa.

Ján Bolha z jednej zo spracovateľských firiem odhaduje, že cena výrobkov sa zvýši o niekoľko desiatok korún na kilo. "Odhadujeme, že napríklad saláma Vysočina, ktorá v minulosti stála od 109 do 119 korún, môže v obchodoch stáť približne 150 až 160 korún," myslí si. Dodal, že okrem toho sa v najbližšom období pre drahšie energie zvýšia ceny mäsa približne o desať percent.

Spracovatelia priznali, že kvalita tradičných slovenských mäsových výrobkov v posledných rokoch poklesla. Tvrdia, že je za tým tlak obchodných reťazcov. Ak ľudia budú drahšie výrobky kupovať menej, majú vraj pripravené aj nové alternatívy - iné lacnejšie produkty. "Čo si zákazník vyberie a či budú obchody kupovať aj tie drahšie a kvalitnejšie výrobky, uvidíme až v marci," povedal Bolha.

(mip, sita)

Čo zdražie

Mäkké mäsové výrobky

špekáčiky, Bratislavské párky, Spišské párky, Jemné párky, Liptovská saláma, šunková saláma, domáca klobása, Podhorská klobása

Trvanlivé výrobky

Čingovská saláma, Vysočina, Inovecká saláma, obyčajná suchá saláma, Nitran, Malokarpatská saláma, Bratislavská klobása, Tokajská saláma, Púchovská saláma, Lovecká saláma, Gombasecká klobása

piatok 24. 2. 2006
© 2006 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ