Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Regióny (vydanie z 24. 2. 2006) | Sťahovanie osady Letanovce sa odkladá
V Letanovciach žije spolu 2056 obyvateľov. Z toho 650 Rómov žije v osade Letanovský mlyn. Ďalších asi sto ľudí žije v osade načierno.

FOTO PRE SME - JOZEF PETRUŠKA

LETANOVCE - Obyvatelia rómskej osady Letanovský mlyn v okrese Spišská Nová Ves sa presťahujú do nových nájomných bytov nižšieho štandardu v lokalite Strelník až koncom roka 2007.

Podľa pôvodného plánu mala byť výstavba novej osady ukončená už vlani. Cieľom sťahovania je zabrániť nelegálnym výrubom dreva v Národnom parku Slovenský raj, ktorý majú obyvatelia Letanovského mlynu iba pár metrov od svojich obydlí.

Dôvodom posunutia termínu sťahovania sú peniaze. Ako povedal letanovský starosta Peter Kacvinský, obec už nebude financovať taký nákladný projekt iba zo svojich peňazí. "Nemôžeme dopustiť, aby majoritné obyvateľstvo bolo diskriminované a aby všetky peniaze z obecného rozpočtu išli len na výstavbu novej rómskej osady. V obci chceme vybudovať kanalizáciu, opraviť miestne komunikácie," povedal Kacvinský.

Vlani na mieste novej osady preinvestovali 198-tisíc eur z prostriedkov Európskej únie, väčšina prostriedkov išla na infraštruktúru.

Tento rok by chceli začať so samotnou výstavbou 96 bytov. Na túto investíciu potrebujú 61 miliónov korún.

Miestni poslanci uvažovali, že z pôvodnej osady zriadia skanzen. Nakoniec si to rozmysleli, domáci sa boja, že do prázdnych chatrčí sa nasťahujú ďalší Rómovia. Preto po vysťahovaní osadu zrovnajú so zemou. (ek)

piatok 24. 2. 2006
© 2006 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ