SME

Po páde lietadla zahynulo 42 ľudí, prežil jediný

Slovenské vojenské lietadlo AN-24 so 48 osobami na palube havarovalo dnes večer na východe Maďarska.

Správa naposledy doplnená o 16.51 h.

Z lietadla sa v celku zachoval len kus zadnej časti. FOTO - SITA/AP

Najdôležitejšie fakty o havárii
  • Z vraku lietadla už záchranári vytiahli všetkých 42 tiel obetí havárie vrátane troch žien, informovalo ministerstvo obrany.
  • Jediný zachránený vojak (30 r.) je vo vážnom stave v košickej nemocnici, má opuch mozgu a je v umelom spánku.
  • Prvou menovite potvrdenou obeťou je vikár Ozbrojených síl a zborov SR pplk. Michal Štank. Obeťami sú aj viacerí vyšší funkcionári Generálneho štábu.
  • Miesto havárie je niekoľko kilometrov od slovenskej hranice, je veľmi ťažko prístupné. Zasahuje tu stále okolo 600 záchranárov.
  • Ministerstvo obrany zriadilo infolinku pre rodinných príslušníkov vojakov: informácie o nehode získajú na číslach 0960 315 720 a 0960 315 718.
  • V piatok podvečer bol zverejnený zoznam 42 obetí nešťastia
  • Lietadlo AN-24 letelo z kosovskej Prištiny do Košíc, kde malo pristáť o 19.40 h. Spolu s ním letelo aj druhé armádne lietadlo, ktoré pristálo v poriadku, jeho pasažieri údajne videli horiaci stroj vo vzduchu.
Dnešné ráno na základni v Kosove. FOTO - REUTERS

Ďalšie informácie o udalosti

Ďalšie súvisiace udalosti

Doplňujúce informácie

Blogy

Slovenské armádne lietadlo, ktoré viezlo vojakov z juhosrbskej provincie Kosovo, narazilo včera večer do kopca vysokého asi 800 metrov neďaleko slovensko-maďarských hraníc ešte na maďarskom území. Zahynulo 42 pasažierov, prežil jediný. Vláda vyhlásila štátny smútok.

Prežil len jediný vojak

Letecké nešťastie prežil len jeden človek, záchranári vytiahli z vraku 42 mŕtvych tiel vrátane troch žien. Obete nešťastia boli v okruhu približne 100 metrov.
K postihnutým sa záchranári dostali až po dvoch hodinách od havárie, takže aj ak tam bol niekto ťažko ranený, v zime a snehu zrejme zraneniam podľahol. "Stalo sa to na hrebeni Zemplínskych vrchov, odkiaľ už vidieť svetlá slovenských dedín,“ smutne skonštatoval Šimák.
Medzi potvrdenými obeťami nešťastia je aj generálny vikár ozbrojených síl SR.

Živého vojaka previezli do košickej nemocnice a lekári bojujú o jeho život. "Pri prevoze ešte komunikoval. Mali sme od neho informáciu, že počul ešte nejaké ďalšie hlasy, tak sme okamžite šli na miesto nešťastia, no bohužiaľ, už sme nenašli nikoho živého. Všetci, ktorých sme našli, už boli mŕtvi,“ povedal záchranár.
Na palube bolo spolu 28 vojakov, 7 členov sprievodu a 8 členov posádky, spolu 43 ľudí, informoval včera večer premiér Mikuláš Dzurinda. Totožnosť ďalších 2 ľudí na palube zatiaľ nebola potvrdená.

Miesto nešťastia našiel slovenský vrtuľník

Nešťastie sa stalo desať kilometrov od slovenských hraníc, 25 od Košíc a tri kilometre od najbližšej dediny Hejce.

V čase leteckého nešťastia sa vo vzdušnom priestore pri Košiciach nachádzal vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe (ATE), ktorý letel z Bratislavy do Košíc. Jeho posádka na pokyn riadiaceho z veže košického letiska preskúmala predpokladaný priestor nehody a približne o 20.30 h zistila presné miesto havárie.

Ako informoval TASR hovorca ATE Pavol Svetoň, vrtuľník nemohol pristáť pre nevhodný terén a aj preto, lebo mal málo paliva. Rýchla lokalizácia veľmi pomohla záchranárskym zložkám pri organizácii zásahu, ktorý začal šéflekár Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE Ladislav Šimák. Prvý našiel vojaka, ktorý jediný prežil haváriu lietadla. Poskytol mu prvú pomoc, informoval a zorganizoval prvé záchranné práce a odvoz zraneného vojaka maďarskou záchrannou službou do nemocnice.

Na miesto dorazilo niekoľko hasičských záchranárskych vozov zo SR, avšak kvôli zasneženému a ťažko dostupnému terénu sa na miesto tragédie nedostali.
Zosnulých nechávajú zatiaľ na mieste kvôli identifikácii a dokumentácii.

V priestore medzi maďarskými obcami Gönz a Telkibánya - okrem záchranárov zasahovalo aj sto vojakov rozdelených do troch oddielov. Pri pátraní po telách obetí používali aj prístroje na nočné videnie. Do záchrannej operácie zapojili aj miestnych drevorubačov z okolitých obcí.

Záchranné práce sťažuje mimoriadne ťažký terén, kam sa hasiči nemôžu dostať s technikou a mnohé veci prinášali na miesto nešťastia v rukách. Lietadlo pri páde urobilo v lese pás široký 40 a dlhý 600 metrov.

Lietadlo letelo veľmi nízko

Maďarské stredisko riadiace vzdušnú premávku stratilo slovenské lietadlo z obrazovky radaru okolo pol ôsmej, údajne sa už pripravovalo na pristátie na košickom letisku, kam mu zostávalo len pár minút letu.
Očití svedkovia nehody tvrdia, že lietadlo letelo veľmi nízko. Miestna krčmárka novinárom zhromaždeným neďaleko miesta nehody povedala, že lietadlo letelo tak nízko, až sa zľakla, že narazí do ich domu. O chvíľu už počula výbuch. Lietadlo podľa jej slov narazilo do neďalekého kopca.
Deti z obce Hejce zvyknú pravidelne mávať lietadlám, ktoré ponad ich domy lietajú na bežnej trase do Košíc. Dnes večer si niekoľko z nich všimlo, že slovenský stroj letí príliš nízko.

Podľa veliteľa slovenského práporu v Kosove lietadlo vyštartovalo o 17.15 h a v Košiciach malo pristáť o 19.40 h. Rotácia vojakov v Kosove sa uskutočnila dvoma letmi. Okrem lietadla AN-24 smerovalo na Slovensko aj lietadlo AN-26, ktoré úspešne pristálo o 20.03 hodine v Košiciach. V ňom však neboli žiadni striedajúci sa vojaci, mala sa v ňom nachádzať iba batožina. Posádka druhého lietadla údajne videla prvý stroj padať. Nehlásil predtým žiadne problémy.

Veliteľ lietadla mal podľa informácií z MO SR nalietaných 1 931 letových hodín a celkom 3 329 letov. Druhý pilot strávil vo vzduchu 1 836 letových hodín pri 2 696 letoch.

Príčiny havárie zatiaľ neznáme

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík nemá v súčasnosti žiadne informácie, ktoré by čo len naznačovali, ako došlo k štvrtkovej katastrofe slovenského vojenského lietadla AN-24. Čierna skrinka je predmetom hľadania, povedal Bulík v obci Hejce pre TA3. Ide podľa neho o tragédiu, ktorá nemá obdobu v histórii slovenských ozbrojených síl. Naďalej prebieha vyšetrovanie organizované slovenskou aj maďarskou stranou. "Spoločne sme vytvorili vyšetrovaciu skupinu, ktorá je v súčasnosti rozdelená na dve základné časti," priblížil Bulík. V prvej sú experti, ktorí dávajú dohromady všetky informácie o obetiach tragickej udalosti. Doposiaľ sa podarilo nájsť 22 tiel, bude urobená ich identifikácia. Druhá expertná skupina má na starosti veci technického charakteru a obhliadku miesta tragédie. Skupina zisťuje prvotné informácie o možných dôvodoch pádu lietadla.

Obec Hejce prežila rušnú noc

Maďarská obec Hejce, neďaleko ktorej došlo k nešťastiu, prežila na jej pomery rušnú noc. Cestu k obci neustále zaplňovali záchranárske, policajné a vojenské automobily. Po približne druhej hodine po polnoci prišiel na miesto nešťastia aj náčelník Generálneho štátu OS SR Ľubomír Bulík, ktorý je predsedom vyšetrovacej komisie. Na miesto nešťastia pricestoval aj riaditeľ Vojenského kartografického ústavu v Banskej Bystrici. Ráno vyviezli terénnymi autami na miesto nešťastia súdnych znalcov na obhliadku tiel, aby ich bolo možné čo najskôr odviezť z miesta tragédie.

Nálada v obci je ponurá, obyvatelia sú z udalosti šokovaní. Potvrdila to aj 59-ročná Jánosnö Kovács, ktorej syn sa tiež podieľa na záchranných činnostiach.

Okrem vojakov z Prešova pricestovali nad ránom do obce členovia komplexnej záchrannej služby z Gabčíkova pod velením Jána Culku. S využitím pátracích psov by sa mali podieľať na vyhľadávaní obetí v prípade, že to bude ešte potrebné.

Vojak, čo prežil telefonoval, z miesta havárie

Manželka jedného z vojakov nachádzajúcich sa na palube vojenského lietadla, ktoré havarovalo dnes večer v blízkosti slovensko-maďarských hraníc, tesne po tragédii telefonicky hovorila so svojím manželom.
"Chodil okolo horiaceho lietadla, hľadal signál, aby mi mohol zavolať a požiadať o pomoc, potom sa spojenie prerušilo," uviedla pre TASR Michaela Farkašová. Dodala, že od vtedy sa jej s manželom nepodarilo skontaktovať.

Vláda pomôže pozostalým

Vláda prispeje k zmierneniu dopadov tejto katastrofy rodinám pozostalých. Premiér informoval, že minister financií Ivan Mikloš a minister obrany Juraj Liška pripravia konkrétny materiál na finančné odškodnenie pozostalých, ktorého výšku zatiaľ nekonkretizoval.

Slovenskí vojaci v Kosove

V Kosove pôsobí okolo 100 slovenských vojakov. Bývajú v tábore v Šajkovaci neďaleko hraníc so Srbskom spolu s Čechmi. Ich hlavnou úlohou je zabezpečovať mierové spolunažívanie medzi väčšinovými Albáncami a srbskou menšinou. V oblasti pôsobia od roku 2002 a ministerstvo plánuje ich počet ešte zvýšiť.
Osemdesiat percent kosovského kontingentu tvoria vojaci z trebišovského mechanizovaného práporu.
Na snímke sú vojaci počas slávnostnej rozlúčky začiatkom tohoto roka - práve títo vystriedali jednotku, ktorej členovia boli v havarovanom lietadle.


Vyjadrujú sústrasť

Úprimnú sústrasť a účasť s pozostalými po obetiach štvrtkovej leteckej tragédie vyjadril dnes prezident SR Ivan Gašparovič. "Je to veľká tragédia najmä preto, že zahynuli ľudia, ktorí si plnili občiansku povinnosť a zachovávali mier. Tam, kde ochraňovali život, prišli o svoj," povedal dnes novinárom Gašparovič po stretnutí s ministrom obrany Jurajom Liškom. Verí, že orgány zodpovedné za prešetrenie urobia všetko potrebné, aby boli príčiny havárie objasnené. Reakcia slovenských orgánov a záchranných zložiek bola podľa neho rýchla a dostatočná. Odmietol špekulácie o tom, že informovanosť oficiálnych inštitúcií i jeho samého bola neskorá a nízka.

Hlbokú a úprimnú sústrasť vyjadril telefonicky ministrovi zahraničných vecí SR Eduardovi Kukanovi jeho maďarský rezortný partner Ferenc Somogyi. Somogyi Kukana uistil, že maďarská strana je aj naďalej pripravená poskytnúť Slovensku akúkoľvek pomoc pri odstraňovaní následkov leteckého nešťastia. Kukan sa poďakoval svojmu maďarskému rezortnému partnerovi za veľmi efektívnu pomoc, ktorú doteraz maďarská strana poskytla.

 

Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyjadril v mene aliancie hlbokú sústrasť pozostalým rodinám vojakov, ktorí zahynuli vo štvrtok večer pri leteckom nešťastí. "Som hlboko zarmútený úmrtím takého vysokého počtu slovenských vojakov v hroznej nehode, ku ktorej došlo minulú noc," povedal Scheffer. Títo vojaci sa podľa neho vracali domov po ukončení služby mieru v Kosove, pomáhajúc priniesť stabilitu a bezpečnosť tamojším obyvateľom. "Ich rodiny a ich krajina môžu byť právom hrdí na ich službu a ja im v mene celej aliancie vyjadruje našu hlbokú sústrasť," dodal.

 

Sústrasť rodinám dnes ráno vyjadril predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. "Viem, že bolesť, ktorú rodiny obetí cítia, nie je možné ľudskými silami umenšiť. Modlím sa preto za zosnulých aj ich rodiny," uviedol Hrušovský. Ocenil tiež službu, ktorú vojaci vykonávali v zahraničnej misii. "Zahynuli po tom, ako sa vracali zo služby, pri ktorej chránili majetok a životy ľudí. Ľudí, ktorí ich pomoc potrebovali a oceňovali. Slovensko na týchto mužov a ich službu vlasti nikdy nezabudne," dodal Hrušovský.

Bolesť nad nešťastím vyjadril v mene Konferencie biskupov Slovenska jej predseda František Tondra. V mene Vojenského ordinariátu tak urobil vojenský ordinár František Rábek. Pri leteckom nešťastí zahynul okrem slovenských vojakov i katolícky kňaz, ktorí im duchovne slúžil. "Vyjadrujeme úprimnú sústrasť príbuzným a blízkym obetí a v mene všetkých veriacich ich uisťujeme o modlitbe k milosrdnému Bohu, darcovi večného života za obete, a za príbuzných, aby im Boh bol pomocou a útechou v ich hlbokom zármutku," uviedli Tondra a Rábek.

Veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe M. Vallee vyslovil dnes úprimnú sústrasť amerického ľudu nad úmrtím slovenských vojakov pri leteckom nešťastí. Uviedol, že súcitia s rodinami pozostalých. "Budeme na nich myslieť v našich srdciach aj v našich modlitbách," povedal pri príležitosti svojej návštevy v Trnave.

Premiér Mikuláš Dzurinda dnes vyjadril hlbokú spoluúčasť so všetkými rodinami obetí tragickej havárie slovenského vojenského lietadla v Maďarsku. "Využívam tento kontakt, aby som vyjadril veľkú ľútosť nad tým, čo sa stalo a aby som vyjadril hlboké spolucítenie a spoluúčasť so všetkými, čo čakajú na svojich manželov, synov, otcov, na svojich blízkych," povedal po dnešnom mimoriadnom rokovaní vládneho kabinetu na stretnutí s novinármi.

S úprimnou ľútosťou prijal informáciu o havárii lietadla Zväz vojakov SR. "Vyslovujeme hlbokú sústrasť všetkým príbuzným 42 obetí, ktoré pri havárii zahynuli. Ich žiaľ je aj naším žiaľom. Je to jedna z najstrašnejších tragédií, ktorá postihla ozbrojené sily za posledných 50 rokov," vyjadril sa za zväz jeho hovorca Tomáš Švec.

Úprimnú sústrasť pozostalým obetí leteckej havárie vyjadril šéf Misie OSN v Kosove Sören Jessen-Petersen. Urobil tak v telefonickom rozhovore s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom. "Osobitne chcem zdôrazniť to, že išlo o ľudí, ktorí v Kosove pomáhali. Pomáhali a slúžili tým, ktorí to potrebujú najviac," povedal Kukanovi Petersen, ktorý 17. januára navštívil Bratislavu.

Úprimnú sústrasť a najhlbšiu spoluúčasť rodinám a všetkým pozostalým obetí štvrtkovej havárie slovenského vojenského lietadla, pri ktorej podľa doterajších údajov zahynulo 42 ľudí, vyjadruje francúzsky veľvyslanec v SR Jacques Faure. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová atašé Francúzskeho veľvyslanectva v SR Natália Fošnárová, tieto kondolencie vyjadril Jacques Faure zároveň oficiálnym predstaviteľom Slovenskej republiky a všetkým slovenským občanom vo svojom mene ako aj v mene najvyšších predstaviteľov Francúzskej republiky, v mene francúzskeho národa i v mene zamestnancov Francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave.

Ako agentúru SITA informoval Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR, hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým obetí i vláde SR dnes ministrovi zahraničných vecí SR Eduardovi Kukanovi vyjadril jeho estónsky rezortný partner Urmas Paet. "Je to o to viac tragické, že išlo o ľudí, ktorí si plnili svoje úlohy v Kosove," povedal Paet v telefonickom rozhovore s Kukanom. V súvislosti so štvrtkovou leteckou tragédiou dnes telefonoval ministrovi zahraničných vecí SR Kukanovi aj jeho poľský partner Stefan Meller. V telefonáte vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým obetí i vláde SR.


Španielsky kráľ Juan Carlos II. dnes poslal sústrastné posolstvo prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi. Španielsky monarcha s manželkou vyjadril prostredníctvom veľvyslanectva v Bratislave hlboké dojatie nad tragickými následkami leteckého nešťastia na severe Maďarska. K úprimnej sústrasti sa podľa slov Juana Carlosa pripája tiež španielska vláda i španielsky ľud.


Kliknutím obrázok zväčšíte

Autor: mp, tb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hasiči sa pokúšajú uhasiť požiar elektrického zariadenia.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo fajčenie v posteli.


TASR
Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu