Slovenské pastierske psy zabudli na svoju robotu

Je letný podvečer a my sa s Robinom Riggom štveráme hore grúňom za stádom oviec. Smerujeme k vŕšku, kde sa kedysi stal skutočný masaker. Dva roky po sebe sa sem za búrky prikradli vlky a roztrhali zo dvadsať oviec. Je to rarita. Až toľko ich zvyčajne ...

Svetlana Beťková je pravou rukou Robina Rigga. Spoločne vydali aj knižku Po stopách medveďov, kde sa turisti, ale aj žiaci môžu naučiť, ako sa k nim správať. Pravidelne tiež organizujú prednášky alebo programy pre deti v táboroch, aby pochopili, ako chrániť prírodu a zvieratá v nej.

Je letný podvečer a my sa s Robinom Riggom štveráme hore grúňom za stádom oviec. Smerujeme k vŕšku, kde sa kedysi stal skutočný masaker. Dva roky po sebe sa sem za búrky prikradli vlky a roztrhali zo dvadsať oviec. Je to rarita. Až toľko ich zvyčajne naraz nepozabíjajú, ale tiež to nie je tak, že by sa uspokojili s jednou ovečkou. Prečo šelmy zabíjajú viac, než dokážu zožrať, vysvetľujú viaceré teórie. V love nemusia byť zakaždým úspešné. Niekedy aj niekoľko dní nemajú čo žrať, preto, keď je možnosť, využijú ju. Na vine sú aj inštinkty. Dravec vidí korisť, tak sa ju snaží zabiť, aj keď nie je hladný. Nech je to tak či tak, isté je, že to bačom ide na nervy oveľa viac, ako keby im sem-tam uchmatli jednu ovečku.

Na slovenských salašoch sú veľké straty aj preto, že z nich vymizli strážne pastierske psy. Dnes bačovia zväčša chovajú iba malé psíky na zavracanie stáda a veľký pes je priviazaný na reťazi, aby nepohrýzol turistov. Žije si pri kolibe a za ovce necíti zodpovednosť. Keď prídu vlky, funguje iba ako živý alarm, a niekedy ani to nie. Radšej zalezie a je ticho.

"V minulosti to tak nebolo," vysvetľuje Robin. "Psy boli pustené a stále chodili s ovcami. Dodnes sa to tak robí napríklad v Rumunsku, Bulharsku či Turecku, kde je oveľa väčšia divočina, a teda aj problémy s vlkmi. Preto, keď som prišiel na Slovensko a premýšľal, ako konkrétne pomôcť, napadlo mi pokúsiť sa o návrat pastierskych strážnych psov."

Vyzeralo to jednoducho. Ľudia z The Slovak Wildlife Society si mysleli, že keď dodajú zadarmo čuvače či ovčiaky a bačom vysvetlia, ako ich vycvičiť, bude to fungovať. Ale nebolo to tak.

"Najprv ma prekvapilo, že najmenší záujem bol na salašoch, kde mali s vlkmi alebo s medveďmi najväčšie problémy. Napríklad na Orave je jedno družstvo, kde každý rok stratia aj zo tridsať oviec. Povedali sme im o projekte, aj sa im zapáčil, ale vraj musia konzultovať s predsedom. A ten povedal - nie. Nuž dobre, išli sme inde. O tri roky sme sa vrátili a znova nám rozprávali - hrôza, vyše sto oviec sme stratili. A chcete psy? Nie!"

Obroda čuvačov

Veľkým problémom sa ukázalo aj zháňanie vhodných psov. Ideálne by boli šteňatá od rodičov, ktorí už takto pracujú, ale také na Slovensku neboli. Máme síce čuvače, ale roky boli vychovávané ako spoločenské psy a stratili mnoho zo svojich inštinktov. Psy bolo teda treba kupovať za veľké peniaze z cudziny a časom sa pokúsiť založiť nový chov.

No najmä, psa treba na takúto robotu systematicky cvičiť. Od šteniatka musí byť stále pri ovciach, aby si zvykol, že je to jeho stádo a chránil ho. Treba preto neustále dozerať a okrikovať ho, keď sa vzdiali. Medzi ním a pánom nesmie vzniknúť príliš osobný kontakt, treba ho iba nakŕmiť a hneď hnať k ovečkám. V žiadnom prípade nesmie byť na reťazi, či dokonca spávať pri kolibe. Treba ho naučiť, aby na cudzích ľudí neútočil, no k ovciam ich nepustil. A jeden pes je málo, mali by byť minimálne dva, aby mali pocit, že na vlka nie sú samy.

Výcvik pastierskeho psa síce nie je taký zložitý, ako výcvik policajného psa, ale predsa len je to práca navyše, a tak sa jej mnohí bačovia bránia.

"Spolupráca stopercentne funguje len na jednom salaši úplne pri ukrajinských hraniciach. Ako-tak to ide aj na salaši pri Martine, no potom sú desiatky ďalších, kde bačovia nespolupracujú. Dokonca sme niekoľkým psy už museli aj zobrať, lebo sa o ne zle starali. Zrejme bolo chybou, že sme šteňatá dávali zdarma. Nevážili si ich a o výcvik sa nestarali. Takže teraz uvažujeme založiť z našich psov, ktoré už pracujú, vlastný chov. Aby sa šteňatá zaučili pri matke a na salaše dáme už vychovaného psa. Uvidíme, ako to bude fungovať."

Bez baču to nepôjde

Prichádzame ku kolibe. Na lúke sa hrá s mamou šteniatko čuvača. Až keď nás bača začuje, vybehne z koliby a psy okríkne. Mladé poslúchne a nasleduje ovečky, stará sa drží pri turistoch.

Keď sa ho spýtam, ako je spokojný s darovanými psami, ukáže na sučku - "hentá je nanič, asi ju dám preč!" A vôbec, zatiaľ sa vraj príliš neosvedčili. Tohto roku sa síce vlky ešte neukázali, ale vlani mu strhli štyri ovce, hoci čuvača už mal.

Robin len pokrčí plecami. "To je typické. Videli ste, že začal psov zháňať k stádu, až keď sme prišli, pritom by to tak malo byť stále. Lenže bačovia psa necvičia a potom začnú spochybňovať, či to naozaj bude fungovať, že pes navoľno len naháňa ovce a túla sa a na vlka je aj tak slabý... Ten bača z ukrajinských hraníc má však iný postoj. Od začiatku bol o projekte presvedčený a robil všetko, čo sa odporúča. Aj jemu síce vlky nejaké ovce strhli, no pochopil, že keby nemal psy, boli by straty väčšie. Pretože štatistiky zo sveta sú jednoznačné. Tam, kde stáda chránia pastierske psy, je kolízií so šelmami menej. Pastieri však musia pochopiť, že aký im bude pes pomocník, záleží v prvom rade na nich."

Pán Karol s nostalgiou spomína, ako sa mu medvede špacírovali tesne pod balkónom. Nebezpečenstvu, ktoré hrozí od šeliem zvyknutých živiť sa ľudskými odpadkami, príliš veľkú váhu nepripisuje.

Z prieskumu The Slovak Wildlife Society (SWS) vyšlo, že Slováci sa zo svojich šeliem najviac boja vlka. Nie je to opodstatnené, pretože vlk je veľmi plachý a pre ľudí nie je nebezpečný. Väčšie škody pácha na stádach oviec. Existuje obrana - návrat strážnych pastierskych psov na slovenské salaše.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu