Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Regióny (vydanie z 3. 6. 2005) | Vystavili havarované Boeingy

OPONICE - V Tribečskom pohorí padlo cez druhú svetovú vojnu päť vojenských lietadiel. Zvyšky zo štyroch z nich ponúka výstava leteckých fragmentov Vzlety a pády spojeneckých lietadiel, ktorú otvorili v Apponyiho poľovníckom múzeu v Oponiciach. Piaty Boeing, ktorý sa zrútil v Kostoľanoch pod Tribečom, sa zatiaľ nenašiel.

Exponáty pochádzajú zo zbierok amatérskej skupiny leteckých historikov. Tak si hovorí Roman Vrána z Topoľčian s bratom a synovcom. Najviac súčastí našli z amerického Boeingu 17, ktorý skončil svoju púť v Krnči vo februári 1945. Nemci ho zasiahli nad Schwechatom, desaťčlenná posádka z horiaceho lietadla vyskočila pri Modre a deväť ľudí z nej prežilo.

"Lokalitu sme prekopávali päť rokov. Väčšie kusy sme našli pomocou detektora kovov," hovorí Roman Vrána.

Z úlovkov ukazuje svietidlo, ktoré dodnes používa americká armáda, výrobný štítok lietadla či úlomky prístrojovej dosky s poznámkami mechanika. Ľudia havarované lietadlá postupne rozoberali a jednotlivé časti používali na zakrytie striech či kurínov. "Miestny obyvateľ Krnče nám z povaly daroval trojmetrovú brzdovú klapku z krídla, ktorá je najväčším exponátom výstavy," dodáva Vrána.

Vrtuľa z americkej stíhačky Mustang je podľa sprievodcu múzea Petra Králika pravdepodobne jedinou zachovanou na Slovensku. "Jej pilot sa katapultoval, vzápätí ho zajali nemeckí dôstojníci, no vojnu prežil," dodal.

Aj keď je výstava v Apponyiho múzeu, Králik priznáva, že vojnové boje pod Tribečom so šľachtickou rodinou Apponyiovcov priamo nesúvisia. "Vojna však ani Apponyiovcov neobišla. Zastihla aj tých členov rodiny, ktorí odišli z Oponíc do Európy. Posledný majiteľ panstva Henrich bezprostredne zažil už nástup fašizmu v Nemecku a hovorí sa, že jeho smrť má na svedomí Hitlerova tajná služba," hovorí. (bej)

piatok 3. 6. 2005
© 2005 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ