Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Ekonomika (vydanie z 5. 4. 2005) | Zmenárne predávajú valuty lacnejšie ako banky

BRATISLAVA - Pred výmenou valút môže byť výhodné zorientovať sa v kurzových lístkoch bánk a zmenární. Medzi bankami sú výrazné rozdiely v kurzoch, za ktoré predávajú cudziu menu. Pri jednom eure môžu dosiahnuť až 80 halierov. Ešte väčšie rozdiely sú medzi bankami a zmenárňami.

Najnevýhodnejšie včera predávala valuty Poštová banka. Zo šiestich mien ponúkala štyri meny najdrahšie zo všetkých bánk, českú korunu na úrovni ostatných bánk a poľský zlotý nemala v ponuke. Ak by si tu niekto vymenil 5000 korún za americké doláre, dostal by 160 dolárov. V Slovenskej sporiteľni by dostal o päť dolárov viac. Slovenská sporiteľňa včera ponúkala zo šiestich mien tri najlacnejšie zo všetkých bánk. S dvomi najlacnejšími menami za ňou nasledovala UniBanka.

Úplne najlacnejšie sa dá kúpiť cudzia mena v hotovosti v zmenárňach, ktoré nepatria bankám. Keďže ide o ich jediný zdroj príjmu, ponúkajú výhodnejšie kurzy ako banky.

Napríklad pri výmene 5-tisíc korún za maďarské forinty dostaneme v Poštovej banke 28 653 forintov. Ak by sme tieto peniaze vymenili v zmenárni v obchodnom dome Tesco v Bratislave, získali by sme 31 447 forintov.

Ušetriť sa dá aj pri platbe kartou v zahraničí. Banky si za tento úkon pýtajú rovnaký poplatok, ako keby klient platil na Slovensku. Peniaze mu však v takom prípade vymenia pri lepšom kurze, ako keby si menil hotovosť. Slovenská sporiteľňa napríklad ponúka jedno euro v hotovosti za 39,56 Sk. Klientovi, ktorí zaplatí v zahraničí kartou, banka prepočíta jedno euro pri kurze 39,094 Sk. To znamená, že ak by zaplatil napríklad 200 eur, ušetril by 93 korún.

Pri platbe kartou totiž banky prepočítavajú pri devízovom kurze. Ten býva vždy lepší ako valutový kurz, za ktorý banky vymieňajú peniaze v hotovosti. Pri bezhotovostnom prevode totiž odpadajú bankám položky spojené s distribúciou bankoviek, a tak môžu ponúknuť výhodnejší kurz.

V zahraničí sa však neoplatí vyberať peniaze z bankomatu. V takom prípade totiž banka prepočíta výmenu kurzom ako pri výmene peňazí v banke a navyše je potrebné zaplatiť vysoký poplatok za výber zo zahraničného bankomatu. Väčšinou sa za to platí dve percentá z vyberanej sumy minimálne však 200 korún.

utorok 5. 4. 2005 | PETER CSERNÁK
© 2005 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

nasledujúci článok >
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ