Prvá slobodná televízna debata všetko zmenila

Pár dní po 17. novembri a založení VPN zareagovala na situáciu aj inak normalizačná slovenská televízia. Ódy na socializmus vystriedal dialóg.

Prvá slobodná diskusia v normalizačnej televízii. Jasne sformulované politické názory revolučných lídrov boli pre mnohých doslova šokom. Jediné, čo dnes vyznieva nepripravene, je vízia o hospodárskej politike budúcej krajiny. Na detailnej snímke zľava revolucionári Vladimír Ondruš, Milan Kňažko, Fedor Gál, Ján Budaj. Zúčastnili sa aj riaditelia štátnych podnikov Chudoba, Šajmír a Ondáš, študenti Bombík a Lauko, člen ÚV KSS Weiss, docent Kurucz a moderátor ČSTV Ivan Farský.

Pár dní po 17. novembri a založení VPN zareagovala na situáciu aj inak normalizačná slovenská televízia. Ódy na socializmus vystriedal dialóg.

V televíznom štúdiu sa zišla nesúrodá skupina - odlišná oblečením, no najmä presvedčením. Občania mali prvýkrát možnosť sledovať v priamom prenose polemiku ľudí reprezentujúcich dva celkom odlišné svety.

Vo svetroch a tričkách ohnivo presadzovali požiadavky revoltujúcich zástupcovia vysokoškolákov Sveťo Bombík a Miloš Lauko a zástupcovia Verejnosti proti násiliu Fedor Gál, Ján Budaj, Milan Kňažko a Vladimír Ondruš.

V tradičných sakách a kravatách sa proti nim postavili obhajcovia normalizačného režimu: vedecký tajomník Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS Peter Weiss, docent Vysokej školy ekonomickej Milan Kurucz a riaditelia veľkých štátnych podnikov Štefan Chudoba a Teodor Šajmír.

Zatiaľ čo riaditelia podnikov sa v revolučnej situácii očividne neorientovali a oháňali sa len prípadnými negatívami hroziaceho generálneho štrajku, zástupcovia VPN už jednoznačne hovorili o slobodných voľbách, odstránení vedúcej úlohy KSS z ústavy a zavedení pluralitnej demokracie.

Prekvapením diskusie boli vlastne len dva momenty - jasne formulované ostré slová Fedora Gála a stanovisko tajomníka Ústavu marxizmu-leninizmu Petra Weissa, ktorý požiadavky VPN nielen chápal, ale do istej miery aj akceptoval.

Diskusiu z novembra 1989 si môžete pozrieť na STV 1 dnes o 23.10 h.

Účastníci debaty

  • Štefan Chudoba riaditeľ, BAZ, š. p.
  • Teodor Šajmír riaditeľ, Slovnaft, š. p.
  • Peter Weiss vedecký tajomník Ústavu marxizmu-leninizmu, ÚV KSS
  • Milan Kňažko herec, zástupca VPN, člen Občianskeho fóra
  • Vladimír Ondruš vedecký pracovník, ekonóm, zástupca VPN,
  • Ján Budaj kurič, šéfredaktor časopisu Ochranca prírody, zástupca VPN
  • Sveťo Bombík študent FFUK, zástupca koordinačného výboru vysokoškolákov
  • Miloš Lauko študent VŠMU, zástupca koordinačného výboru vysokoškolákov
  • Milan Kurucz docent, Vysoká škola ekonomická
  • Fedor Gál vedecký pracovník, prognostik, zástupca VPN
  • Milan Ondáš riaditeľ VSŽ, š. p.

Vybrané výroky z debaty

Milan Kňažko:
"Pokiaľ nám budú o prestavbe hovoriť tí, ktorí budú Pražskú jar pokladať za kontrarevolúciu, pokiaľ budeme surový, ničím neospravedlniteľný vpád piatich armád Varšavskej zmluvy vyhlasovať za oslobodenie, pokiaľ budú jednu z najťažších deformácii v našej histórii niektorí súdruhovia definovať ako normalizáciu, tak potom sa slovo prestavba a demokratizácia v ich ústach premieňa na podvod, lož a kamufláž. Nemyslím si, že treba demokratizovať, ale treba vytvoriť demokraciu."

Štefan Chudoba:
"Jediným liekom ekonomiky nie je štrajk, ale slušná, poctivá a zodpovedná práca. Bežný človek v našej spoločnosti nie je typom zazobanca, ktorý má veľké úspory. Väčšina ľudí, ktorí sa živia vlastnými rukami, žije od výplaty do výplaty."

Fedor Gál:
"Verejnosť proti násiliu vznikla preto, že sme dlhodobo svedkami systémových porúch v tejto spoločnosti."

Peter Weiss:
"Táto situácia je jednak kumuláciou protirečení, ktoré tento systém nevyhnutne spôsobuje, a je zároveň aj dôsledkom reťaze chýb, ktoré vedenie strany urobilo."

Miloš Lauko:
"Štrajk je jediný možný prostriedok, akým sa dá dosiahnuť dialóg, ktorý doteraz nebol umožnený. Toto je prvýkrát, keď môžeme médiám povedať naše názory - aby tento prejav pocítila vláda, ktorá nie je zatiaľ schopná a ochotná viesť dialóg."

Teodor Šajmír:
"Štrajk má podľa Milana Kňažka zohrať rozhodujúcu politickú úlohu v prípadnom zvrátení politiky strany. Od toho vyjadrenia by sa určite naši zamestnanci dištancovali. To je aj môj názor."

Peter Weiss:
"Naozaj došlo k veľkému poklesu dôvery spoločnosti v stranu. A je samozrejmé, že dôvera v určitý politický subjekt sa nemôže odvodzovať od toho, či má svoje politické postavenie zapísané v ústave. Ona si ho musí vybojovať."

Milan Ondáš:
"Ja nevidím žiadne záruky - okrem zavedenia chozrasčotu do celej spoločnosti - že tieto požiadavky budú môcť byť splnené."

Milan Kurucz:
"Robotníci chcú socialistickú demokraciu a pre nich je politický pluralizmus všeobecne neprijateľný."

Fedor Gál:
"To, čomu my tu hovoríme, že je socializmus, nie je nič iné ako realizácia konkrétnych záujmov úzkej skupiny pri moci."

Milan Kňažko:
"Záruky nám môžu poskytnúť len slobodné parlamentné voľby."

Ján Budaj:
"Vieme si predstaviť sociálne spravodlivú a právnu spoločnosť aj bez direktívne nariadenej vedúcej roly jednej skupiny obyvateľov, jedného názoru jednej politickej strany? Ja si myslím, že iste."

Čo ešte zaznelo Milan Kurucz:
"Robotnícka trieda si nepraje rozparcelovanie pôdy a družstiev."

Vladimír Ondruš:
(smiech) "Ale veď to si neželá nikto, prosím vás!"

Milan Kňažko:
"A kto si to želá? Nikto nechce, aby Slovnaft vlastnil Jožko Mrkvička, preboha, to hádam nie!"
 
* * *

Milan Kňažko:
"Myslíme na robotníkov, robotníčky, pracujúcich v podmienkach, urážajúcich ľudskú dôstojnosť. Na mladé rodiny bez bytov, na dôchodcov a všetkých sociálne slabých občanov a na špinu korupcie okolo nás. Na nezaslúžené privilégiá, na zanedbaný stav školstva, zdravotníctva, ale i lesov a stav celej slovenskej prírody. Všetky tieto problémy treba riešiť, odkladanie neprospieva nám, ale tým, ktorým sa nechce odísť z pohodlných kresiel."

Vladimír Ondruš:
"Dnes v našej spoločnosti nejde o spory za socializmus alebo proti socializmu, ide o spory o podobu socializmu."

Niektorí diskutujúci a ich názory dnes

Milan Kňažko, v roku 1989 herec

Ako vidím zmeny: "Dodnes som rád, že som pri tejto zmene nebol celkom pasívny a že som v časoch, keď išlo o zásadné veci, trochu aktívne prispel. Podstatné bolo to, že sa zapojili široké vrstvy obyvateľstva. Vo všetkých svojich politických funkciách a aktivitách som sa snažil, aby sa čo najviac novembrových ideálov dostalo do reálneho života. Dnes si uvedomujem, že jeden život je na to málo. Asi treba výmenu aspoň dvoch generácií, aby sme dostatočne zabudli na 40 rokov socialistickej deformácie."

Čo by som robil inak: "Určite sme sa všetci snažili, aby sa v rámci nevyhnutných kompromisov robilo čo najviac a čo najlepšie. Určite by som si vedel predstaviť mnoho záležitostí aj inak. No myslím si, že veci sa vyvíjali len tak, ako to bolo možné, a v zásade by som nemenil nič. Všetko malo svoj význam a logiku."

Kto je Milan Kňažko: Herec, ktorý pred zmenou režimu vrátil titul zaslúžilého umelca. V novembri 1989 bol tribúnom revolúcie, spoluzakladal VPN, HZDS, DU a nakoniec SDK. Bol predstaviteľom krídla DU, ktoré sfúzovalo s SDKÚ. Bol ministrom v Mečiarovej aj v Dzurindovej vláde. Po voľbách 2002 z politiky odišiel - stal sa riaditeľom televízie JOJ a vystúpil z SDKÚ.

Teodor Šajmír, v roku 1989 riaditeľ Slovnaftu

Ako vidím zmeny: "Pätnásťročný porevolučný vývoj priniesol značné pozitívum, ktoré nakoniec vyústilo až do vstupu do Európskej únie. No celý vývoj mal aj svoje negatívne dopady. Nepriaznivý sociálny vývoj väčšiny obyvateľstva, zhoršovanie životnej úrovne, značná kriminalizácia - najviac v ekonomickej oblasti v dôsledku neuveriteľného tunelovania."

Čo by som robil inak: "V základnej otázke - či štrajkovať alebo nie - by som nemenil ani slovo. Nič by som nemenil ani vo funkcii šéfa Slovnaftu. Celé obdobie som vykonával technicko-hospodárske a riadiace funkcie v záujme rozvoja Slovnaftu, čo bolo vtedy oveľa zložitejšie ako dnes."

Kto je Teodor Šajmír: V čase revolúcie bol riaditeľom Slovnaftu. V podniku zostal do roku 1993, keď odišiel do dôchodku. Z KSS vystúpil krátko po novembri 1989. "Ja som nebol politicky aktívny, bol som iba členom strany."

Ján Budaj, v roku 1989 kurič

Ako vidím zmeny: "Už pred novembrom som cítil hmlistú výzvu, ktorá obsahovala víziu zrodu modernej politickej sily. Vtedy som veril, že sa na Slovensku podarí postaviť novú politiku na iných hodnotách ako je odpor k Jakešovi či v spomínaní na Dubčeka. Slovensko sa nezdržiavalo návratom k perestrojke či k reformám z roku 1968, ale tlačilo na principiálnu zmenu režimu."

Čo by som robil inak: "Rôznosť skvelých ľudí vo VPN bola najprv vítaná - a bola aj dôkazom, že nešlo o dopredu pripravené sprisahanie - ale neskôr sa táto rôznorodosť stala osudovou brzdou pri formovaní jednoznačnej a dôraznej politiky. Zazlievam si, že sa v centre VPN vytvoril zásadný rozpor okolo účasti nomenklatúrnych špičiek KSS na kandidátke VPN pre prvé slobodné voľby."

Kto je Ján Budaj: Ekologický aktivista, ktorý bol pod dohľadom ŠtB, sa stal jedným z tribúnov revolúcie. Spoluzakladal VPN, ako líder kandidátky ju viedol do prvých slobodných volieb. On sám však musel z kandidátky odísť - neprešiel lustráciami. Spoluzakladal HZDS, DU a stál pri zrode SDK. Keď väčšina DU sfúzovala s Dzurindovou SDKÚ, menšina na čele s Budajom vytvorila Liberálnodemokratickú úniu. Tá dnes nevyvíja žiadnu činnosť a Budaj sa venuje publikačnej činnosti.

Peter Weiss, v roku 1989 vedecký tajomník Ústavu marxizmu-leninizmu

Ako vidím zmeny: "Som rád, že som mohol byť jedným z aktérov historickej vnútropolitickej aj geopolitickej zmeny, že som istý čas mohol ovplyvňovať priebeh udalostí. V období prechodu k demokracii, pri konštituovaní samostatnej slovenskej štátnosti, pri vytváraní podmienok začlenenia Slovenska do Európskej únie a NATO. Novembrová zmena bola potrebná a ja som ju privítal - veď koniec studenej vojny mohol prísť aj inak."

Čo by som robil inak: "Drvivú väčšinu svojich krokov by som znova zopakoval. Jedinou výnimkou je, že v roku 1994 by som asi riskoval pokračovanie menšinovej Moravčíkovej vlády a odmietol by som predčasné voľby."

Kto je Peter Weiss: V roku 1989 bol vedeckým tajomníkom Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS. V januári 1990 sa stal predsedom výkonného výboru KSS -SDĽ. V roku 1991 vyhral boj o kreslo šéfa SDĽ. Od roku 1990 sedel 12 rokov v poslaneckých laviciach parlamentu. V roku 2002 bol volebným lídrom SDA, ktorá sa do parlamentu nedostala.

Vladimír Ondruš, v roku 1989 ekonóm

Ako vidím zmeny: "Po desaťročiach neslobody verili naivní ľudia na tribúnach i na námestiach, že odstránením totality pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou. Lenže revolúcie či prevraty nevytvárajú dokonalý svet. Vzniká len svet iný, s ďalšími problémami. No ideály vo mne stále zostávajú."

Čo by som robil inak: "Ciele a hodnoty, ktoré som obhajoval vtedy, by som obhajoval i dnes. Okrem aktivít v oblasti ekonomiky a životného prostredia chcem zdôrazniť, že som sa postavil medzi prvými proti Vladimírovi Mečiarovi."

Kto je Vladimír Ondruš: V novembri bol členom koordinačného výboru VPN, vyše roka bol podpredsedom prvej slovenskej vlády, do roku 1992 bol poslancom SNR. Venuje sa komunálnej politike, je členom DS.

Štefan Chudoba, v roku 1989 riaditeľ BAZ

Ako vidím zmeny: "V nadstavbe spoločnosti sa za tých 15 rokov nezmenilo nič, ľudia si iba povymieňali stoličky. Spoliehalo sa na to, že stačí iba zbúrať to, čo bolo socialistické. Každá zmena, aj keď je negatívna, je pozitívom. Za tento čas som od života získal úspech, stratil som však pocit bezpečia a mám obavy z budúcnosti Slovenska."

Čo by som robil inak: "Môj pohľad na svet je taký, aký bol v roku 1989. Ja som mal už za starého režimu problémy so starými komunistami, pretože sme chceli socialistický režim modernizovať."

Kto je Štefan Chudoba: V roku 1989 bol riaditeľom Bratislavských automobilových závodov. Po odchode zo závodov začal podnikať. Momentálne je zástupcom ruskej pobočky automobilky Škoda.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu