Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Spravodajstvo (vydanie z 19. 3. 2004) | Rade STV sa nepáči oblečenie, slovenčina, Vadkerti

Členovia Rady STV majú k vysielaniu verejnoprávnej televízie všelijaké výhrady. Márii Biľovej sa napríkad zdá, že ak má moderátorka odhalené jedno plece, je to v relácii, kde sa ospravedlňuje žiačka svojmu učiteľovi, neprimerané. ILUSTRAČNÉ FOTO STV - LUKÁŠ ZOZULÁKBRATISLAVA - Členovia Rady STV po vyše dvoch mesiacoch hodnotili "nový začiatok" Slovenskej televízie. Podľa nich má verejnoprávna televízia po januárovej zmene dynamický vizuál, kvalitné regionálne spravodajstvo a "filmovú pestrosť". Kritika sa zniesla najmä na Vadkerti talkshow, ale i na nedostatok pôvodnej tvorby, zlé oblečenie moderátorov, ich nesprávnu výslovnosť či nadmernú samoprezentáciu generálneho riaditeľa Richarda Rybníčka.

Členovia rady majú výhrady rôzneho charakteru. Márii Biľovej sa napríklad nie vždy páči oblečenie moderátorov a redaktorov. Ako nevhodné a neprimerané zhodnotila oblečenie moderátorky relácie Pošta pre teba Kataríny Brychtovej v časti, v ktorej sa žiačka ospravedlňovala svojmu učiteľovi. "Moderátorka mala úplne obnažené rameno. Bolo to veľmi nedôstojné, vhodnejšie skôr do erotickej relácie," povedala.

Mariánovi Slovákovi sa nepáči, že sa z STV vytráca spisovná slovenčina. "Pomaly aj ja mám problém hovoriť pekne po slovensky, lebo sa to nikde nevyžaduje," povedal herec. Tvrdí, že nekultúra jazyka v takom rozsahu tu ešte nebola. Nepáči sa mu ani hlasový prejav športovej hlásateľky Ľubice Kostercovej. "Chutné pekné dievčisko," pochválil ju, no zároveň ironicky napodobnil jej dikciu. Nepáči sa mu ani "bezbrehá pluralita" názorov v relácii Metro o alternatívnom umení. Slovák sám dabuje a rovnako ako Jánovi Greššovi mu prekáža český dabing zahraničných filmov.

Kritizoval aj masívnu mediálnu kampaň, ktorá sprevádzala "nový začiatok". Nesúhlasí ani s kampaňou na nové tváre. "Jedinou novou tvárou ste vy!" povedal Rybníčkovi. Obáva sa, či Rybníčkovo vystupovanie na obrazovke nie je kontraproduktívne. Marek Maďarič "nový začiatok" chápe skôr ako marketingový ťah, ale nie ako prevratnú zmenu. "Tá sa nedeje," povedal. Komerčné prvky v televízii sa podľa neho posilnili na úkor verejnoprávnosti a reprízy na úkor premiér.

Spravodajstvo STV sa podľa členov rady zlepšilo skôr vizuálne ako obsahovo. Predsedovi rady Miroslavovi Kollárovi sa skôr ako spravodajstvo páčia publicistické programy a komentáre, ale aj Detské správy. Ocenil napríklad publicistickú reláciu Reportéri, až na výkon moderátora, ktorý "nie je najlepší". "Virtuálne štúdio je monotónne, skladba správ je nesúrodá," hovorí Slovák. Prekáža mu aj to, keď sa mieša domáce so zahraničným spravodajstvom. Od spravodajstva očakával viac aj Maďarič, a to aj vzhľadom na to, že ho nejaký čas viedol sám Rybníček.

V zábave podľa Kollára prevládajú licencované a prevzaté programy, ktoré sú podľa neho prehnane emocionálne. "Útočia na sféry od srdca dolu." Greššovi sa "výrazne" nepáčia MM show Milana Markoviča a Vadkerti talkshow, ktorej sa dostalo asi najviac kritiky. "Vážim si ju ako hlásateľku, ale neviem, že by mala skúsenosti so 'šou slova'," povedal o Vadkerti Slovák. Zaujímalo ho, prečo STV na moderátorku nespravila konkurz. Navrhoval zmeniť názov relácie a aby sa v nej striedalo viac moderátorov.

Štefan Fejko povedal, že nový program STV hodnotí úplne negatívne. "Televízia sa stotožnila s filozofiou Nového Času," povedal Fejko, ktorý je v rade stabilným kritikom Rybníčkových krokov.

Za pozitívum väčšina členov rady označila formálne rozdelenie programov STV na komerčnejší prvý a "intelektuálnejší" druhý, pestrosť filmovej ponuky, regionálne vysielanie, zvýšený záujem divákov o druhý program, ako aj koncepčnejšie využívanie archívu oproti minulosti.

Chýba im viac vzdelávacích relácií a pôvodná tvorba. Aj keď uznávajú, že peniaze na ňu nie sú, nemala by podľa nich stáť príprava scenárov. Dobré je i to, že STV nenakúpila "kšunty, latinskoamerické sprostosti", povedal Slovák.

Členovia Rady STV sa zhodli, že STV by sa mala pravidelne sama hodnotiť.

MIRKA KERNOVÁ


piatok 19. 3. 2004
© 2004 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ