Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Spravodajstvo (vydanie z 2. 3. 2004) | Úžerníci? Sú všade, hovoria Rómovia

S takýmito plagátmi demonštrovala v septembri skupina ľubických Rómov pred úradom vlády. Prezidenta a vládu žiadali, aby im pomohli riešiť ich bytovú situáciu a štyri týždne táborili v parku pred Úradom vlády v Bratislave. Nevyhovuje im totiž riešenie navrhnuté splnomocnenkyňou vlády pre rómsku problematiku Klárou Orgovánovou. Tvrdia, že do Ľubice, kde im ponúkli najprv provizórne ubytovanie v unimobunkách, a kde majú neskôr dostať štyri sociálne byty, sa už v žiadnom prípade nevrátia, pretože sa boja úžerníkov. "Keby sme sa tam vrátili, tí druhí by nás zabili," povedala mladá žena, ktorá prišla už druhýkrát do Bratislavy aj s dvoma malými deťmi. FOTO - ARCHÍV TASRRómska osada v Trebišove, osem hodín ráno. Pred jedným z domov zabrzdí červený Seat Leon z reproduktorov dunia rómske pesničky, za volantom sedí mladý Róm, ku ktorému si prisadne ďalší mladík.

Sú to úžerníci, alebo podnikajú, keď majú peniaze na také auto? "Neviem, nie, neviem," myká plecami Ján Zajac, Róm, ktorý dobrovoľne pomáha po minulotýždňových nepokojoch udržiavať poriadok. Na rukáve má bielu pásku polícia.

Prichádza ďalší Róm. Sú v osade úžerníci? "Sú," hovorí. "Ale ja vám nič nepoviem." O minútu sa rozreční. "Niektorí to robia tak, že úžerníci majú obchody s potravinami priamo v osade. Najskôr požičajú peniaze. Tisíc korún, za ktoré treba do mesiaca vrátiť dvetisíc. Ak ich nevráti do mesiaca a chce splátku predĺžiť o ďalší mesiac, už je stopercentný úrok z tých dvetisíc, čiže musí vrátiť štyritisíc. Za dva mesiace zarobí úžerník tritisíc. Keď niekto peniaze nevracia, úžerník mu dá z obchodu na dlh potraviny a zasa treba platiť také peniaze. Obchod otvárajú len po 'sociálkach'."

Veľa úžerníkov žije v rómskych osadách priamo medzi svojimi dlžníkmi. Majú buď veľké rodiny, v ktorých je veľa chlapov, alebo si platia najlepších bitkárov v osade, pre prípad, že niekto peniaze nevracia. Zvyšok osady sa ich bojí, málokto je ochotný povedať polícii, kto je úžerník.

Rozdiel medzi úžerníkom a dlžníkom je na prvý pohľad jasný. Keď vojde novinár do osady, rýchle sa okolo neho zíde skupinka ľudí, do ktorej sa väčšinou zamotajú aj úžerníci a počúvajú, o čom sa hovorí. Značkové oblečenie, ovešaní zlatom, novo omietnutý dom, moderné auto.

Zástupca trebišovského primátora Pavol Flaugnatti hovorí, že v každej rómskej osade je niekoľko úžerníkov, ktorí majú rozdelené teritórium, rozpísané, komu ktorá časť osady patrí. "Neviem, prečo sa polícia neopýta - máš novú Fabiu, Octaviu, máš dom, syn má dom, ale už niekoľko rokov nerobíš. Z čoho to máš? V Trebišove sú asi štyria takí, ktorí sú pravdepodobne úžerníci a už boli na nich aj trestné oznámenia. V rómskej osade sú také dlžoby, že niektorí by museli žiť stodvadsať rokov, aby ich splatili," povedal Pavol Flaugnatti.

Nevylučuje, že úžerníci môžu byť aj za rabovaním obchodov. "Asi na rabovaní mali podiel. Nie všade je to rovnaké, ale niekde to tak bolo. Keď Róm nemá čo jesť, netreba veľa. Úžerník ho podporí - no čo ti môžu urobiť, keď ti štát nedáva, máš na to právo - deti máš hladné. A Rómovia potom rabujú," hovorí Flaugnatti.

Osada v Drahňove (obec medzi Trebišovom a Veľkými Kapušanmi) je na konci dediny. Rómovia tvrdia, že aj tam majú úžerníci obchod. "Aj ja som mu dlžný, ale aj tam na začiatku, čo býva, Elemir, to je tiež úžerník. Tu sú traja úžerníci. Dajú tisíc korún na päťsto, niektorí tisíc na tisíc. Že dostanem tisíc a o mesiac musím vrátiť dvetisíc," hovorí jeden z Rómov z polorozpadnutého domčeka.

Prečo nejdú za policajtmi? "A keby prišiel domov z basy, čo by bolo? Ten jeden má najväčšiu rodinu tu, má veľa ľudí. Nik proti nim nejde, všetci majú strach. Má takých Rómov, že keď mu niekto nevráti peniaze, prídu a zbijú ho, rozkopú."

Tiež dáva z obchodu jedlo na dlh a u úžerníka v obchode je všetko drahšie ako v obchode v strede dediny. "Jojojoj," robí grimasu jeden z Rómov. "Dolnozemská konzerva za 57 korún." Elemír hovoril, spomína, že má toľko peňazí, že si môže kúpiť aj tri domy. Ďalší úžerník vraj predáva ukrajinské cigarety, pálenku.

"Keď bola teraz rabovačka v obchode, nik z Cigánov najprv nič nevedel. Vraj on vykopol dvere zozadu v obchode a potom telefonoval - poďte, už vylámali dvere. Všetci tam bežali. On tam bol aj so švagrom a vybral všetky kurčatá."

utorok 2. 3. 2004 | RICHARD FILIPKO
© 2004 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ